Kodeks Pracy w UK po Polsku - Poradnik Pracowników Agencyjnych
Radca Prawny UK dedykuje swojÄ… pomoc osobom, które pracujÄ… dla agencji pracy. Nasi czytelnicy i klienci majÄ… dostÄ™p do bezpÅ‚atnej porady prawnej przez telefon oraz do kompleksowego przewodnik online, aby pomóc potrzebujÄ…cym.
​
Rozumiemy, iż ogólne myÅ›lenie jest takie, że pracownik agencyjny nie ma praw takich jak osoba na etacie. Nie ma nic bardziej mylnego, agencje pracy owszem czasami czujÄ… siÄ™ bezkarne, lecz nie wahaj siÄ™ skontaktować z nami w celu uzyskania pomocy prawnej. JesteÅ›my tutaj, aby pomóc Ci poradzić sobie z systemem prawnym i walczyć o Twoje prawa.
​
Prawa pracownika agencyjnego sÄ… bardzo czÄ™sto naruszane, a to z barku odpowiedniej wiedzy, zarówno wÅ›ród pracowników jak i wÅ›ród personelu agencji pracy jak i samej firmy, która wynajmuje pracowników agencyjnych. Dla tego Nasz Kodeks Pracy w UK Po Polsku dla pracowników agencyjnych jest regularnie powiÄ™kszany z godnie z paÅ„stwa zgÅ‚oszeniami.
KODEKS PRACY W UK PO POLSKU
PRZEWODNIK PRACOWNIKA AGENCYJNEGO
Niniejszy przewodnik poÅ›wiÄ™cony jest w peÅ‚ni ‘’Pracownikom Agencyjnym’’. Radca Prawny UK zobowiÄ…zany jest do bezpÅ‚atnego dzielenia siÄ™ wiedzÄ… technicznÄ… z naszymi klientami oraz czytelnikami. GÅ‚ównym zadaniem przewodnika jest uÅ›wiadomienie paÅ„stwa jakie majÄ… paÅ„stwo prawa i przywileje, oraz jakie obowiÄ…zki ma paÅ„stwa agencja pracy oraz ich klienci wobec paÅ„stwa.
​
ZnajdÄ… paÅ„stwo tutaj wszystko co powinni paÅ„stwo wiedzieć, aby dbać o swoje prawa i przywileje, ale również wiedzieć, kiedy paÅ„stwa agencja pracy dopuszcza siÄ™ naruszeÅ„.
​
DziÄ™ki tej wiedzy bÄ™dÄ… paÅ„stwo wiedzieli, kiedy paÅ„stwo lub jakaÅ› bliska osoba padÅ‚a ofiarÄ… nadużycia ze strony agencji pracy. Na co zwrócić uwagÄ™ podczas podpisywania umowy. Co robić w momencie, gdy zajdÄ… panie w ciąże lub gdy agencja bez podstawnie odsuwa paÅ„stwa od pracy, zmniejsza wynagrodzenie, nie wypÅ‚aca urlopu, wypÅ‚aty czy wysyÅ‚a na najgorsze stanowiska pracy.
​
Agencje pracy to największe skupisko bezprawia i dyskryminacji, dla tego Radca Prawny UK zobowiązany jest do proaktywnej edukacji Naszego społeczeństwa, dla tego powstał niniejszy przewodnik.
​
MateriaÅ‚ źdódÅ‚owy: regulacja o pracownikach agencyjnych z 2010 roku
ObowiÄ…zki agencji pracy tymczasowej wobec pracownika zależna jest od tego, czy twój kontrakt korzysta z ''OdstÄ™pstwa Szwedzkiego'', czy nie. Bardzo czÄ™sto nie jest to napisane w umowie, lecz wynika ze struktury waszej wspóÅ‚pracy.
​
W przedmiocie przesÅ‚anki istnienia umowy o pracÄ™ pomiÄ™dzy stronami jako podstawy do statusu osoby na etacie zazwyczaj oznacza, że pracownicy agencyjni nie majÄ… zatrudnienia w stosunku do klientów danej agencji pracy (wykonawcy) np. fabryki, dla której agencja pracy jest podwykonawcÄ…. Wykonawca zatem ma umowÄ™ z agencjÄ…; natomiast agencja z kolei zawiera umowÄ™ z pracownikiem agencyjnym. Jest to zwiÄ…zek trójkÄ…tny, którego struktura w pewnych przypadkach sprawia, że pracownik agencyjny nie może mieć umowy o prace z samÄ… agencjÄ… również.​
Ustalenie odpowiedniego statusu pracownika bardzo czÄ™sto jest trudne dla samego prawnika a tym bardziej dla niedoszkolonego dziaÅ‚u kadr. To natomiast jest bardzo istotne w Å›wietle prawa, ponieważ jeÅ›li, agencja lub wykonawca źle oszacuje rodzaj umowy pracownika agencyjnego, wówczas może dojść do liczby naruszeÅ„ ich praw o których ani ów pracownik ani personel nie bÄ™dzie Å›wiadom. Dzieje siÄ™ to za sprawÄ… szerokiej różnicy i iloÅ›ci praw przysÅ‚ugujÄ…cej pracownikowi agencyjnemu na umowie o pracÄ™ a pracownikowi agencyjnemu, który takiej umowy nie ma.
​
Czym jest "Odstępstwo szwedzkie" i jak je zidentyfikować?
​
Wiemy, że pracownik na ogóÅ‚ nie zawiera umowy bezpoÅ›rednio z wykonawcÄ…, co oznacza, że nie jest on ani pracownikiem na etacie, ani pracownikiem tymczasowym w stosunku do wykonawcy. Pracownicy agencyjni, z drugiej strony, można powiedzieć, że majÄ… jednak pewne prawa i przywileje w stosunku do agencji ich zatrudniajÄ…cej na mocy rozporzÄ…dzenia o pracownikach agencyjnych z 2010 r., zgodnie z rozporzÄ…dzeniami ich praca nie jest uzależnione od istnienia typowej umowy o pracÄ™ na etat, jednak w dużej mierze po 12 tygodniach uzyskujÄ… oni dużą proporcjÄ™ tych samych praw co pracownicy na etacie. Jednak UWAGA prawa te mogÄ… być wyÅ‚Ä…czone !
​
No wÅ‚aÅ›nie – kiedy?
​Wtedy, gdy agencja przewiduje wspóÅ‚pracÄ™ z wykonawcÄ…, korzystajÄ…c z wyjÄ…tku znanego jako “OdstÄ™pstwo szwedzkie", które automatycznie wyÅ‚Ä…cza pracownikowi wszelkie prawa zawarte w rozporzÄ…dzenia o pracownikach agencyjnych z 2010 r i jednoczeÅ›nie taka agencja pracy pozbywa siÄ™ wszelkich obowiÄ…zków w stosunku do swoich pracowników sezonowych. OdstÄ™pstwo Szwedzkie to nie praca na samo-zatrudnieniu. Niektórzy pracownicy agencyjni na samo-zatrudnieniu wciąż majÄ… status pracownika agencyjnego. Ponieważ, OdstÄ™pstwo Szwedzkie nie ma nic wspólnego z rodzajem wynagrodzenia, lecz strukturÄ… trójkÄ…tnÄ….
​
OdstÄ™pstwo Szwedzkie polega na tym, że to nie agencja kontroluje pracownikiem, lecz wykonawca. PrzykÅ‚adem może być praca na budowie, gdzie to wykonawca kontroluje pracownikiem, czyli mówi mu, gdzie danego dnia ma siÄ™ udać do pracy i kiedy ma wolne i przestoje, a sama agencja ma minimalnÄ… kontrolÄ™. ProszÄ™ poprosić o bezpÅ‚atnÄ… konsultacjÄ™, jeÅ›li majÄ… paÅ„stwo problemy ze zrozumieniem tego.
​
​Pracownicy tacy, zgodnie z powyższym mogÄ… mieć typ umowy ‘’vis-a-vis’’ w stosunku do agencji, z którÄ… nawiÄ…zali wspóÅ‚pracÄ™. OkolicznoÅ›ci faktyczne dziaÅ‚ania takiej agencji pracy może oznaczać, że umowa z agencjÄ… nie jest typowÄ… umowÄ… o pracÄ™. NiezbÄ™dnym elementem takiej umowy o Å›wiadczenie usÅ‚ug, nie jest komplet praw takich jak przy typowej umowie o prace z agencjÄ…, jest to rodzaj umowy który jedynie używany jest do tego, aby wystarczajÄ…co kontrolować pracownikiem przez danÄ… agencjÄ™. W kontekÅ›cie agencji, to wykonawca zwykle sprawuje codziennÄ… kontrolÄ™ nad pracownikiem, a nie agencja. Brak takiej kontroli może uniemożliwić pracownikowi agencji posiadanie statusu zatrudnienia w stosunku do agencji, co doprowadza do omawianego "OdstÄ™pstwa Szwedzkiego"
​
Nie jest to Å‚atwe do poprawnego przeanalizowania zagadnienie. Radca Prawny UK spotyka siÄ™ z agencjami pracy które twierdzÄ…, że nie sÄ… odpowiedzialni za pracownika bo korzystajÄ… z ‘’OdstÄ™pstwa Szwedzkiego’’ a czÄ™sto sÄ… w bÅ‚Ä™dzie i ponoszÄ… katastrofalne w skutkach i kosztowne konsekwencje prawne.
Status zatrudnienia pracowników agencyjnych jest bardzo skomplikowanÄ… i czÄ™sto niezrozumiaÅ‚Ä… sferÄ… prawa. Ogólnie rzecz biorÄ…c, pracownicy agencyjni nie posiadajÄ… statusu zatrudnienia wobec wykonawców np. fabryki, z którÄ… agencja ma umowÄ™, ponieważ pracownicy agencyjni majÄ… umowÄ™ z agencjÄ…, a nie z wykonawcÄ…. Ta trójkÄ…tna relacja oznacza, że pracownik zwykle nie zawiera bezpoÅ›rednio umowy z wykonawcÄ…, co może skutkować brakiem statusu pracownika na etacie lub nawet pracownika sezonowego wobec wykonawcy.
Jakkolwiek w pewnych przypadkach pracownicy agencji mogÄ… mieć pewne prawa wobec wykonawców na mocy przepisów The Agency Workers Regulations 2010 roku.
​
Zgodnie z przepisami powyższej ustawy, pracownicy agencji majÄ… pewne prawa, które majÄ… na celu ochronÄ™ przed niesprawiedliwym traktowaniem. Prawa te obejmujÄ… prawo do równego traktowania z pracownikami staÅ‚ymi pod wzglÄ™dem wynagrodzenia i warunków pracy po okresie kwalifikacyjnym wynoszÄ…cym 12 tygodni. Oznacza to, że pracownicy agencji majÄ… prawo do takich samych podstawowych warunków pracy i zatrudnienia jak pracownicy stali, w tym pÅ‚acy, godzin pracy, przerw w pracy i urlopu wypoczynkowego. Ponadto pracownicy agencji majÄ… prawo do dostÄ™pu do informacji o wolnych miejscach pracy u wykonawcy, co pozwala im na poprawienie swoich szans na znalezienie staÅ‚ego zatrudnienia.
MajÄ… również prawo do otrzymania dokumentu kluczowych informacji od swojej agencji, który zawiera ważne informacje o ich statusie zatrudnienia, wynagrodzeniu i innych warunkach zatrudnienia. W sumie przepisy The Agency Workers Regulations 2010 zapewniajÄ… ważne zabezpieczenia dla pracowników agencji, zapewniajÄ…c, że nie sÄ… niesprawiedliwie dyskryminowani w porównaniu z pracownikami staÅ‚ymi. Ważne jest, aby zarówno agencje, jak i pracodawcy zrozumieli swoje obowiÄ…zki wynikajÄ…ce z tych przepisów, aby zapewnić, że pracownicy agencji sÄ… traktowani w sposób uczciwy i zgodny z prawem.
​
Powyższe prawa nie zależą od istnienia umowy o pracę, co oznacza, że pracownicy agencyjni mogą mieć prawo do pewnych ochron, nawet jeśli nie mają bezpośredniej umowy o pracę z samym wykonawcą. Jednak te prawa mogą być wyłączone w pewnych okolicznościach, takich jak w przypadku, gdy agencja zapewnia wynagrodzenie między zleceniami, korzystając z wyjątku znanego jako "derogacja lub wyjątek szwedzki". Jedną z naszych asertywnych porad jest to, aby unikać tego typu relacji, ponieważ niesie to za sobą szereg uszczupleń prawnych.
​
Podczas gdy pracownicy agencji mogÄ… mieć status zatrudnienia wobec agencji, okolicznoÅ›ci faktyczne pracy agencji mogÄ… oznaczać, że umowa z agencjÄ… nie jest umowÄ… o pracÄ™. Koniecznym elementem umowy o pracÄ™ jest wystarczajÄ…ca kontrola pracownika przez pracodawcÄ™. W kontekÅ›cie agencji, to wykonawca (fabryka) zwykle wywiera kontrolÄ™ na co dzieÅ„, a nie agencja. Natomiast ten brak kontroli może uniemożliwić pracownikowi agencji uzyskanie statusu zatrudnienia wobec agencji. SÄ…dy badaÅ‚y możliwość domniemania umów miÄ™dzy pracownikami agencji a pracodawcami, ale doszÅ‚y do wniosku, że to nie jest normalnie możliwe.
​
Oznacza to, że pracownicy agencji mogÄ… nie być w stanie ustanowić bezpoÅ›redniego stosunku umownego z pracodawcÄ…, nawet jeÅ›li uważajÄ…, że powinni mieć prawo do statusu pracownika na etacie lub pracownika sezonowego. Ogólnie rzecz biorÄ…c, kwestia statusu zatrudnienia pracowników agencji jest kwestiÄ… skomplikowanÄ…, która wymaga dokÅ‚adnego rozważenia relacji umownych. Chociaż pracownicy agencji mogÄ… mieć pewne prawa zgodnie z regulacjami, te prawa mogÄ… być ograniczone w pewnych okolicznoÅ›ciach. Ważne jest, aby zarówno agencje, jak i pracodawcy zrozumieli swoje obowiÄ…zki i odpowiedzialnoÅ›ci w zakresie statusu zatrudnienia pracowników agencyjnych, aby zapewnić, że ci pracownicy sÄ… traktowani w sposób uczciwy i zgodny z prawem.
Po 12 tygodniach ciągłej pracy pracownicy agencji mają prawo do dodatkowych praw zgodnie z ustawą praw pracownika agencyjnego z 2019 roku, tak długo jak ich umowa nie używa derogacji Szwedzkiej, o czym mowa w innych częściach tego przewodnika.
​
Prawa te majÄ… na celu zapewnienie, że pracownicy agencji sÄ… traktowani w sposób sprawiedliwy i majÄ… dostÄ™p do takich samych podstawowych warunków pracy i zatrudnienia jak pracownicy stali. Jednym z kluczowych praw, jakie majÄ… pracownicy agencji po 12 tygodniach, jest prawo do równej pÅ‚acy. Oznacza to, że majÄ… oni prawo do takiej samej pÅ‚acy jak pracownicy stali zatrudnieni przez wykonawcÄ™, którzy wykonujÄ… tÄ… samÄ… pracÄ™. Obejmuje to pÅ‚acÄ™ podstawowÄ…, pÅ‚atne nadgodziny i wszelkie inne pÅ‚atnoÅ›ci zwiÄ…zane z pracÄ….
​
Oprócz równej pÅ‚acy pracownicy agencji majÄ… również prawo do takiego samego czasu pracy i przerw wypoczynkowych jak pracownicy stali. Oznacza to, że nie powinni być zmuszani do pracy dÅ‚użej lub krótszych przerw niż pracownicy stali, którzy sÄ… na takim samym lub podobnym Stanowisku.
​
Innym ważnym prawem, jakie majÄ… pracownicy agencji po 12 tygodniach, jest prawo do urlopu wypoczynkowego. Oznacza to, że majÄ… oni prawo do takiej samej iloÅ›ci pÅ‚atnego urlopu jak pracownicy stali, którzy wykonujÄ… tÄ… samÄ… pracÄ™. Obejmuje to wszelkie dni wolne od pracy, które przypadaÅ‚y w okresie urlopowym.
​
Wreszcie, pracownicy agencji majÄ… również prawo do informacji o wszelkich wolnych stanowiskach dostÄ™pnych u wykonawcy, dla którego pracujÄ…. Daje to im możliwość ubiegania siÄ™ o staÅ‚e stanowiska i potencjalnie uzyskania bardziej stabilnego i bezpiecznego statusu zatrudnienia. Ogólnie rzecz biorÄ…c, ważne jest, aby pracodawcy zapewnili, że pracownicy agencji sÄ… traktowani w sposób sprawiedliwy i zgodny z ich prawami. DziÄ™ki temu mogÄ… pomóc w stworzeniu bardziej pozytywnego i produktywnego Å›rodowiska pracy dla wszystkich zaangażowanych.
​
Radca Prawny UK podczas pracy dla paÅ„stwa odkryÅ‚, że to wÅ‚aÅ›nie pracownicy agencyjni po 12 tygodniach pracy dla jednego wykonawcy padajÄ… ofiara bezprawia. Jest to spowodowane brakiem wiedzy zarówno wykonawcy, agencji jak i samego pracownika. ZaÅ‚óżmy, że pracownik agencyjny nie zostaÅ‚ zaproszony na rozmowÄ™ kwalifikacyjnÄ… do nowego etatu oferowanego przez wykonawcÄ™, dla którego pracowaÅ‚ dÅ‚użej niż 12 tygodni. JeÅ›li po analizie okaże siÄ™, że byÅ‚a to jedyna osoba pochodzenia polskiego to mamy tutaj nie tylko naruszenie ustawy o pracownikach agencyjnych z 2010 roku ale i również dyskryminacjÄ™ rasowÄ… na podstawie ustawy o równoÅ›ci również z tego samego roku. Sama dyskryminacja natomiast mylona jest notorycznie z mobbingiem w pracy. Dla tego zachÄ™camy również do przeczytania Naszych innych przewodników.
​
Niesłuszne zwolnienie przez agencję oraz ochrona prawna przed szykanowaniem.
​
Jednym z najwiÄ™kszych niedomówieÅ„ z jakim spotyka siÄ™ Radca Prawny UK podczas udzielania pomocy pracownikom agencyjnym jest to, że ludziom wydaje siÄ™, że agencja pracy może odmówić komuÅ› pracy z dnia na dzieÅ„ bez, żadnej odpowiedzialnoÅ›ci prawnej. Nie jest to prawdÄ…!
​
Tak dÅ‚ugo jak umowa z agencjÄ… nie stosuje wykluczenia szwedzkiego, którego zalecamy unikać, to pracownik agencyjny ma status zatrudnienia przez agencje, a taka agencja ma obowiÄ…zki prawne. Nawet przy braku statusu zatrudnienia nic nie usuwa ustawy o równoÅ›ci z 2010 roku. W tej części poradnika jednak omówimy pewnego rodzaju okolicznoÅ›ci, gdzie zwolnienie pracownika agencyjnego lub przestanie mu oferowania pracy chronione jest sekcjÄ… 17 ustawy o pracownikach agencyjnych z 2010 roku i traktowane jest jako niesÅ‚uszne zwolnienie zgodnie z sekcjÄ… 10 ustawy o prawach pracowniczych z 1996 roku. JeÅ›li dodatkowo ma to uzasadnienie w jednej z cech chronionych takiego pracownika, wówczas do równania należy doÅ‚Ä…czyć ustawÄ™ o równoÅ›ci z 2010 roku. SÄ… to potencjalnie trzy ustawy, trzy inne sekcje i proszÄ™ Nam wierzyć, że niejedna kadrowa może siÄ™ zgubić i wpakować agencjÄ™ w duże kÅ‚opoty prawne.
​
O czym mowa ?
​
Pracownik tymczasowy, który jest pracownikiem najemnym (pracownik agencyjny) i zostaÅ‚ zwolniony, bÄ™dzie uważany za niesÅ‚usznie zwolnionego w rozumieniu części 10 ustawy ERA z 1996 r., jeżeli przyczyna owego zwolnienia jest jedna lub kilka z przyczyn opisanych poniżej.
​
Dodatkowo, taki pracownik agencyjny ma prawo do tego by nie być szykanowanym (czyli na przykÅ‚ad dostawać mniej pracy) z powodu lub w wyniku jakiegokolwiek dziaÅ‚ania lub umyÅ›lnego zaniechania agencji pracy, w formie kary za skorzystanie z pracownika z jakiegokolwiek z poniższych praw lub przywilejów.
​
Powody, o których mowa sÄ… nastÄ™pujÄ…ce:
​
-
Gdy pracownik agencyjny złoży skargę w walce o swoje prawa i przywileje należne mu na mocy ustawy o pracownikach agencyjnych z 2010 roku,
-
Gdy pracownik agencyjny złożył zeznania lub udzielił informacje w związku z takim postępowaniem wszczętym przez innego pracownika agencyjnego,
-
Gdy pracownik agencyjny złożył wniosek na podstawie art. 16 o pisemne oświadczenie naruszenia jego praw lub jednego z praw przysługujących mu po 12 tygodniach ciągłej pracy dla jednego wykonawcy, lub gdy
-
Pracownik agencyjny w inny sposób dopuÅ›ciÅ‚ siÄ™ jakichkolwiek dziaÅ‚aÅ„ na podstawie ustawy o pracownikach agencyjnych z 2010 roku w stosunku do agencji pracy tymczasowej, osoby zatrudniajÄ…cej lub jakiejkolwiek innej osoby,
-
Gdy pracownika agencyjny zarzucił agencja pracy lub jednemu z jej pracownikowi naruszenie jakiejkolwiek sekcji z ustawy o pracownikach agencyjnych z 2010 roku,
-
Gdy pracownika agencyjny odmówiÅ‚ (lub zaproponowaÅ‚ odmowÄ™) zrzeczenia siÄ™ prawa przyznanego na mocy ustawy o pracownikach agencyjnych z 2010 roku, lub
-
gdy wykonawca lub agencja pracy uważajÄ… lub podejrzewajÄ…, że pracownik agencyjny zrobiÅ‚ lub zamierza zrobić którÄ…kolwiek z czynnoÅ›ci wymienionych powyżej.
​
Innymi sÅ‚owy, jeÅ›li pracownik agencyjny skorzysta z jednego ze swoich ustawowych praw a w odpowiedzi agencja przestanie mu dawać pracÄ™ lub ograniczy jÄ…, to zachowanie to traktowane bÄ™dzie jako nieuczciwe zwolnienie. JeÅ›li dodatkowa taki pracownik agencyjny posiada jednÄ… z dziewiÄ™ciu chronionych cech np. polskie pochodzenie, wówczas może to być dyskryminacja rasowa. A jeÅ›li pracownik ten za swojÄ… walkÄ™ o prawa i przywileje bÄ™dzie traktowany nieprzychylnie to może to również być mobbingiem w pracy. Skontaktuj siÄ™ z Radca Prawny UK jeÅ›li doÅ›wiadczasz takich rzeczy.
Co zrobić, jeśli agencja pracy narusza moje prawa na mocy sekcji 5 ustawy o pracownikach agencyjnych z 2010 roku.
Dla tych z paÅ„stwa, którzy niewiedza jakie sÄ… to prawa, prosimy zapoznać siÄ™ z zakÅ‚adkÄ… ‘’ Prawa po 12 tygodniach a Umowa Szwedzka’’ niniejszego przewodnika.
​
Co zatem zrobić, jeÅ›li agencja pracy nie chcÄ™ dać paÅ„stwu tych samych warunków pracy co majÄ… pracownicy na etacie zatrudnieni przez wykonawcÄ™ dla którego paÅ„stwo pracujÄ… nieprzerwanie przez co najmniej 12 tygodni.
W pierwszej kolejnoÅ›ci należy wykluczyć derogacjÄ™ szwedzkÄ…. W tym celu należy przede wszystkim skupić siÄ™ na kÅ‚adzie trójkÄ…tnym a nie na samej umowie o pracÄ™. Wiele agencji celowo używa tego terminu w swoich umowach (aby uniknąć odpowiedzialnoÅ›ci) nawet jeÅ›li struktura ukÅ‚adu trójkÄ…tnego wyklucza derogacjÄ™ szwedzkÄ…, to zapierajÄ… siÄ™, że nie. W takich przypadkach ważniejsza jest struktura, a jeÅ›li umowa mówi inaczej to jest to umowa bÅ‚Ä™dnie sporzÄ…dzona. Zapraszamy do bezpÅ‚atnej konsultacji, jeÅ›li majÄ… paÅ„stwo problem z rozwikÅ‚ania tego zagadnienia.
​
Po ustaleniu faktów i pozytywnym wykluczeniu derogacji szwedzkiej, jeÅ›li agencja nie szanuje paÅ„stwa dodatkowych praw po 12 tygodniowym stażu u jednego wykonawcy, należy zÅ‚ożyć wniosek na podstawie sekcji 16 ustawy o pracownikach agencyjnych z 2010 roku.
​
Co mówi sekcja 16-ta ?
​
Owa sekcja mówi o tym, że jeÅ›li pracownik agencyjny uważa, że agencja pracy lub wykonawca, dla którego pracujÄ™ przez co najmniej 12 tygodni narusza jego prawa na mocy sekcji 5 tej samej ustawy, wówczas pracownik ten ma prawo do zÅ‚ożenia wniosku o uzyskanie stosownych informacji na temat tego zÅ‚ego traktowania.
​
UWAGA – po zÅ‚ożeniu takiego wniosku, pracownik chroniony jest przed zwolnieniem i zÅ‚ym traktowaniem np. zmniejszeniem godzin pracy. Nie uczciwe agencje czÄ™sto myÅ›lÄ…, że mogÄ… umiejÄ™tnie manipulować okresem 12 tygodni, jednak sekcja 7 tej ustawy mówi o tym, że jeÅ›li zostali paÅ„stwo przeniesieni o pewnym czasie, na pewien okres, do innego wykonawcy, a nastÄ™pnie wrócili ponownie, to okres przepracowany wczeÅ›niej jest kumulowany. Radca Prawny UK bardzo czÄ™sto spotyka siÄ™ z agencjami, które nie znajÄ… siÄ™ na ustawach i wpadajÄ…, na wÅ‚asne życzenie w duże kÅ‚opoty prawne z Nami.