top of page

Brak umowy o pracę na czas - odszkodowanie – jeśli pracodawca nie przedstawił państwu umowy o pracę na czas, mają państwo prawo uzyskać odszkodowanie pomiędzy £1.286 - £2.572. Zgodnie z sekcją 1,2,3 oraz 4 ustawy o prawach pracowniczych ustala przepisy związane z tym w jakim terminie i w jaki sposób pracodawca musi przedstawić warunki umowy oraz jakiekolwiek aneksy do umowy. Jakakolwiek niezgodność z przepisami ze strony pracodawcy może nieść za sobą wypłatę odszkodowania.

Należy jednak pamiętać, że samo naruszenie powyższych przepisów nie klasyfikuje się do odszkodowania. Należy również wnieś zasadny pozew do sądu pracy w oparciu o jakikolwiek akt wymieniony w załącznik 5-tym do ustawy o stosunkach pracy z 2002 r. Niniejszy załącznik przedstawia listę wszystkich sekcji oraz jurysdykcji, który jest bardzo obszerny. Poniżej przedstawiam jedne z najbardziej powszechnych przepisów, które są naruszane przez pracodawców. 

Sekcja 23 ustawy o prawach pracowniczych z 1996 roku (c. 18) określa przepisy dotyczące nieautoryzowanych potrąceń i płatności. Zgodnie z tą sekcją pracodawca nie może dokonywać żadnych potrąceń z wynagrodzenia pracownika, chyba że pracownik wyraził na to uprzednią pisemną zgodę lub potrącenie jest wymagane przez prawo (np. podatki lub składki na ubezpieczenie społeczne). Ponadto pracodawca musi dostarczyć pracownikowi pisemne oświadczenie o dokonanych potrąceniach i ich przyczynach. Ta sekcja ma na celu ochronę pracowników przed nieuczciwymi potrąceniami i zapewnienie, że pracodawcy są transparentni w swoich praktykach płacowych.

Sekcja 48 ustawy o prawach pracowniczych z 1996 roku dotyczy szkody w zatrudnieniu. Zgodnie z tą sekcją pracodawca nie może narazić pracownika na szkodę w wyniku korzystania przez pracownika z jego praw wynikających z prawa, takich jak składanie skarg lub zgłaszanie zastrzeżeń. Szkoda może obejmować każde działanie, które szkodzi statusowi zatrudnienia pracownika, takie jak degradacja, zawieszenie lub utrata wynagrodzenia. Ta sekcja ma na celu ochronę pracowników przed odwetem ze strony pracodawcy za korzystanie z ich praw wynikających z roszczenia praw i przywilejów oraz zapewnienie, że pracownicy są w stanie zgłaszać swoje uwagi bez obawy o negatywne konsekwencje.

Sekcja 111 ustawy o prawach pracowniczych z 1996 roku określa przepisy dotyczące niesprawiedliwego zwolnienia. Zgodnie z tą sekcją pracownik ma prawo do niesprawiedliwego zwolnienia przez pracodawcę. Niesprawiedliwe zwolnienie może nastąpić, jeśli pracodawca nie ma ważnego powodu do zwolnienia pracownika lub jeśli pracodawca nie przestrzega właściwych procedur zwolnienia. Jeśli pracownik uważa, że został niesprawiedliwie zwolniony, może złożyć skargę do sądu pracy. Ta sekcja ma na celu ochronę pracowników przed niesprawiedliwym zwolnieniem i zapewnienie, że pracodawcy przestrzegają właściwych procedur przy zwalnianiu pracowników.

Sekcja 163 ustawy o prawach pracowniczych z 1996 roku dotyczy wypłat związanych z redukcją etatów. Zgodnie z tą sekcją pracownik, który był zatrudniony nieprzerwanie przez co najmniej dwa lata, ma prawo do wypłaty związanej z redukcją etatów, jeśli zostanie zwolniony z powodu redukcji etatów. Wysokość wypłaty zależy od wieku pracownika, długości zatrudnienia i tygodniowego wynagrodzenia, z uwzględnieniem maksymalnej kwoty określonej przez prawo. Pracodawcy są zobowiązani do udzielenia pracownikom pisemnego zawiadomienia o redukcji etatów oraz do przeprowadzenia konsultacji z nimi przed podjęciem jakichkolwiek decyzji. Ta sekcja ma na celu zapewnienie, że pracownicy są uczciwie wynagradzani w przypadku redukcji etatów i że pracodawcy przestrzegają właściwych procedur przy dokonywaniu redukcji etatów.

Sekcja 24 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu krajowym z 1998 roku (c. 39) dotyczy szkody w związku z minimalnym wynagrodzeniem krajowym. Zgodnie z tą sekcją pracodawca nie może narazić pracownika na szkodę w wyniku wykorzystania przez pracownika swojego prawa do otrzymywania minimalnego wynagrodzenia krajowego. Szkoda może obejmować każde działanie, które szkodzi statusowi zatrudnienia pracownika, takie jak degradacja, zawieszenie lub utrata wynagrodzenia. Jeśli pracownik uważa, że został narażony na szkodę w wyniku wykorzystania swojego prawa do minimalnego wynagrodzenia krajowego, może złożyć skargę do sądu pracy. Ta sekcja ma na celu ochronę pracowników przed odwetem ze strony pracodawcy za wykorzystanie swojego prawa do otrzymywania minimalnego wynagrodzenia krajowego oraz zapewnienie, że pracodawcy przestrzegają prawa.

Jeli mają państwo jakiekolwiek problemy z powyżej wymieniony praw lub przywilejów a samo odszkodowanie nie jest głównym powodem pańśtwa zmartwień, wówczas jest duża szansa, aby wnieść sprawę do sądu pracy. Proces nie jest prosty, dla tego, prowadzimy bezpłatne konsultacje telefoniczne.

 

 Mogą umówić się państwo na poradę prawną tutaj . . .

Radca Prawny UK to idealne miejsce dla każdej osoby pracującej w Anglii lub Walii. Na niniejszej stronie znajdą państwo bezpłatne porady online, w oparciu o państwa najczęściej spotykane problemy, które Radca Prawny UK prowadzi każdego dnia w celu obrony naszych praw i przywilejów w UK.   

bottom of page