top of page

Kodeks Elastyczne Warunki Pracy  

1. Każdy pracownik ma ustawowe prawo do ubiegania się o elastyczny czas pracy po 26 tygodniach zatrudnienia. Pracownik może złożyć ustawowy wniosek tylko raz w ciągu 12 miesięcy. Niniejszy Kodeks ma na celu pomóc pracodawcom w rozpatrywaniu pisemnych wniosków składanych przez pracowników o zmianę godzin pracy lub miejsca pracy na podstawie ustawowego prawa zawartego w ustawie o prawach pracowniczych z 1996 r. do wnioskowania o elastyczny czas pracy.

2. Wytyczne zawarte w niniejszym kodeksie, oprócz pomocy dla pracodawców, będą również brane pod uwagę przez sądy pracy przy rozpatrywaniu odpowiednich spraw.

Kluczowe aspekty rozpatrywania wniosków w rozsądny sposób.

Wniosek

3. Wniosek złożony przez pracownika zgodnie z Ustawą o prawach pracowniczych z 1996 r. i przepisami wydanymi na jej podstawie musi mieć formę pisemną i musi zawierać następujące informacje:

  1. datę złożenia wniosku, zmianę warunków pracy, o którą pracownik się ubiega, oraz termin, w którym osoba chciałaby, aby zmiana weszła w życie,

  2. jaki wpływ, jeśli w ogóle, zdaniem pracownika wnioskowana zmiana miałaby wpływ na pracodawcę i w jaki sposób, zdaniem wnioskującego pracownika, można sobie z tym poradzić ?

  3. oświadczenie, że jest to wniosek ustawowy oraz czy i kiedy pracownik ten złożył poprzedni wniosek o elastyczny czas pracy.

 

Pracodawca powinien wyjaśnić swoim pracownikom, jakie informacje muszą zawrzeć w pisemnym wniosku, aby pracować elastycznie.

Co pracodawca musi zrobić z wnioskiem?

4. Po otrzymaniu pisemnego wniosku należy go rozpatrzyć. Pracodawca powinien umówić się na rozmowę z pracownikiem tak szybko, jak to możliwe po otrzymaniu jego pisemnej prośby. Jeśli pracodawca zamierzasz zatwierdzić prośbę, spotkanie nie jest potrzebne.

5. Pracownikowi należy pozwolić, aby w trakcie tej i każdej dyskusji odwoławczej towarzyszył mu kolega z pracy, a pracownik powinien zostać o tym poinformowany przed dyskusją listownie.

Rozmowa z pracownikiem

6. Wniosek należy omówić z pracownikiem. Pomoże to pracodawcy lepiej zorientować się, jakich zmian potrzebuje pracownik i jakie korzyści mogą przynieść Twojej firmie i pracownikowi.

7. Tam, gdzie to możliwe, dyskusja powinna odbywać się w prywatnym miejscu, gdzie to, co zostało powiedziane, nie zostanie podsłuchane.

Rozważenie prośby

8. Należy dokładnie rozważyć wniosek, analizując korzyści płynące z wnioskowanych zmian warunków pracy dla pracownika i przedsiębiorstwa oraz porównując je z wszelkimi negatywnymi skutkami biznesowymi wdrożenia zmian, patrz paragraf 11. Rozpatrując wniosek, pracodawca nie może bezprawnie dyskryminować pracownika.

9. Po podjęciu decyzji należy jak najszybciej poinformować o niej pracownika. Należy to zrobić na piśmie, ponieważ może to pomóc uniknąć przyszłych nieporozumień co do tego, co zostało postanowione.

10. Jeśli pracodawca zaakceptujesz prośbę pracownika lub zaakceptujesz ale z modyfikacjami, pracodawca powinien przedyskutować z pracownikiem, w jaki sposób i kiedy zmiany mogą być najlepiej wdrożone.

11. Odrzucenie wniosku musi wynikać z jednego z następujących powodów biznesowych określonych w przepisach:

  1. Obciążenie dodatkowymi kosztami,

  2. brak możliwości reorganizacji pracy wśród obecnych pracowników,

  3. brak możliwości zatrudnienia dodatkowego personelu,

  4. szkodliwy wpływ na jakość pracy,

  5. szkodliwy wpływ na wydajność pracy,

  6. szkodliwy wpływ na zdolność do zaspokojenia potrzeb klientów,

  7. niewystarczająca ilość pracy w okresach, które pracownik proponuje przepracować,

  8. niemożność wdrożenia strukturalna strukturalnej zmiany w firmie.

12. W przypadku odrzucenia wniosku należy umożliwić pracownikowi odwołanie się od decyzji. Pomocne może być umożliwienie pracownikowi porozmawiania z pracodawcą o jego decyzji, ponieważ może to ujawnić nowe informacje lub zaniedbanie w przestrzeganiu rozsądnej procedury podczas rozpatrywania wniosku.

Niezwłoczne rozpatrywanie wniosków

13. Prawo wymaga, aby wszystkie wnioski, w tym wszelkie odwołania, zostały przeanalizowane i rozpatrzone w terminie trzech miesięcy od pierwszego otrzymania, chyba że uzgodnisz z pracownikiem przedłużenie tego okresu.

14. Jeśli pracodawca umówi się na spotkanie z pracownikiem w celu omówienia wniosku, w tym odwołania, a pracownik nie stawi się zarówno na tym, jak i na poprzednim spotkaniu bez ważnego powodu, pracodawca może uznać wniosek za wycofany. Jeśli to zrobi, musisz poinformować o tym pracownika.

bottom of page