Gdzie zgłosić gdy pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia w UK?
Gdzie zgłosić, gdy pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia w UK – jest zależne od tego czy i jaki rodzaj umowy istnieje pomiędzy państwem a pracodawcą. Osoby zatrudnione na etacie są chronieni paragrafem 13-ym ustawy Employment Rights Act 1996 przed nieprawną redukcją wynagrodzenia. Natomiast, osoby zatrudnione przez agencję mają nieco inne prawa oprócz paragrafu 13-go ustawy Employment Rights Act 1996. Mianowicie na podstawie ustawy The Agency Workers Regulations 2010 po 12 tygodniach pracy mają oni prawo, między innymi, do tej samej płacy co osoby zatrudnione na etat u wykonawcy (np. fabryki). Pozostaje zatem kwestia tego czy powstała niedopłata wynagrodzenia czy pracodawca w ogóle nie wypłacił wynagrodzenia. Radca Prawny UK prowadzi darmowe porady prawne przez telefon UK
Gdzie zgłosić gdy pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia w UK?
Powyższe tyczy się osób samo-zatrudnionych (self-employed). W pewnych okolicznościach osoby samozatrudnione są również chronieni powyższymi ustawami. Proszę przejść do Darmowe Porady Prawne przez Telefon UK aby umówić się na rozmowę i ustalić rodzaj państwa umowy.
Istnieje pewne wykluczenie zwane jako "derogacji szwedzkiej", które jest stosowane przez pewne agencje pracy w UK, dla tego ważne jest aby zapoznać się z państwa umową aby ustalić jakie prawa państwu przysługują.
Gdzie zgłosić, gdy pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia w UK ? Czy jak zgłosić ?
Gdzie zgłosić, gdy pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia w UK – to pytanie jest nieco źle postawione. Wiemy, że wielu z naszych klientów zadaje właśnie takie pytanie ‘’Gdzie Zgłosić’’ a nie ''Jak zgłosić''. A to niesie za sobą ogromną różnice. Oczywiście po zidentyfikowaniu umowy oraz wykluczeniu "derogacji szwedzkiej", można pozwać nieturzycowego pracodawcę od razu do sądu pracy. Jednak pamiętajmy, że byłoby to nie przestrzeganie kodeksu postępowania a to w przypadku wygranej sprawy znaczyłoby, że sąd mógłby orzec 25% redukcje państwa rekompensaty.
Zgodnie z powyższym należy zatem w pierwszej kolejności zgłosić to naruszenie u samego pracodawcy w formie oficjalnej skargi.
Niesie to za sobą kolejną ochronę zarówno dla osób na etacie jak i osób zatrudnionych przez agencję. Ustawa The Agency Workers Regulations 2010 sama w sobie nie chroni pracownika agencyjnego przed nieuczciwym zwolnieniem. Jednak, jeśli pracownik agencyjny złoży skargę na podstawie nieprawnej redukcji pracy, i w odwecie zostanie zwolniony przez agencje, wówczas jest to wiktymizacja, którą można wnieść do sądu pracy o niesprawiedliwe zwolnienie wraz z nieprawną redukcją wynagrodzenia.
1 godz.
60 funtów szterlingów