top of page
  • Zdjęcie autoraWilliam

Czas Pracy w UK

Zaktualizowano: 16 lis 2023

Czas pracy, przerwy, odpoczynek oraz urlop w UK na 2023r.


W niniejszym materiale zostaną omówione kluczowe kwestie w ważnych obszarach czasu pracy i urlopów, na podstawie państwa pytań. Obejmuje to liczbę godzin pracy pracowników w UK w tygodniu, uprawnienia do posiłków, przerw na odpoczynek i urlopów. Czego ci nie powie ‘Tradycyjna Kancelaria’ przeczytasz lub zobaczysz na stronie Radca Prawny UK zupełnie bezpłatnie. Celem mojej pracy jest przede wszystkim uświadamianie naszego społeczeństwa o naszych prawach i przywilejach. Jeśli ty lub ktoś bliski, doświadcza czegokolwiek co wykracza poza wytyczne w tej serji, to zapraszam do bezpłatnej porady, którą możesz zamówić tutaj. . .


Większość z nas chce wiedzieć, ile godzin mamy przepracować i ile dni wolnych przysługuje nam każdego roku, przy zatrudnieniu na etacie, pół etacie, przy pracy agencyjnej lub w młodocianym wieku.


Czy wiesz, jaka jest definicja czasu pracy?


W tym materiale zostaną omówione kluczowe kwestie w ważnych obszarach czasu pracy i urlopów. Obejmuje to liczbę godzin pracy pracowników w tygodniu, uprawnienia do lunchu, przerw na odpoczynek i urlopów.


A, czy może wiesz jaki jest ustawowy przydział urlopu rocznie w UK?, lub

Czy pracodawca może po prostu odmówić udzielenia urlopu?


Jeśli nie to warto się z tym zapoznać i poznac swoje prawa i przywileje.


Regulacja, która reguluje wymogi godzin pracy nazywa się Working Time Regulations ‘WTR’. Wielu ludzi pyta mnie czy pracodawca może przymusić, pod groźbą zwolnienie, do dużej liczby nadgodzin. Otóż, wszystko zależy od państwa umowy oraz owej regulacji. Obecnie, od wielu lat, maksymalny tygodniowy czas pracy to 48 godzin maksymalnie w okresie do 17 tygodni pod rząd. Jeśli osoba ma kilka etatów ta liczba jest kumulowana. Wiec jeśli przekroczymy łącznie 48 godzin a pracodawca nas zwolni przy odmowie dodatkowych nadgodzin, to będzie to bezpodstawne zwolnienie. Woluntarnie, mogą podpisać państwo aneks do tej regulacji i pracować powyżej 48 godzin tygodniowo. Można również się swobodnie wycofać z aneksu przy 7 dniowym wypowiedzeniu.


Regulacja mówi, że przy każdym okresie 24 godzin pracownik musi mieć co najmniej 11 godzin w ciągu do odpoczynku od pracy, przynajmniej 1 dzień wolny w tygodniu i minimum 20 minut przerwy przy zmianie przekraczającej 6 godzin. Nie ma obowiązku płacenia za przerwy, jest to w dobrej woli pracodawcy. Kolejno, regulacja nakazuje, że karzy pracownik na pełnym etacie ma przydział rocznego urlopu, odpowiedni 5,6 tygodnia pracy. Przy niepełnym etacie obliczane jest to analogicznie. Więcej na ten temat w dalszej części tej serji.


Regulacja ta nadaje specjalne uznanie dla pewnych grup pracowników, młodociani, pracownicy agencyjni, pracownicy nocnej zmiany oraz ci na pół etatu.


Pracownicy Agencyjni


Pracownicy agencyjni mają te same prawa i przywileje co bezpośredni pracownicy dzierżące podobne stanowisko, od dnia pierwszego:

· Dostęp do tych samych stref w miejscu pracy, oraz

· Dostęp do tych samych wolnych etatów.


Po przepracowaniu 12 miesięcy za pośrednictwem tej samej agencji, pracownicy mają te same prawa i przywileje co bezpośredni pracownicy, w kwestii:


· Podstawowej płacy, łącznie z płacą za urlop, płacą za nadgodziny oraz bonusami powiązanymi z ich wydajnością, oraz

· Nie mają obowiązku pracować dłużej niż 48 godzin tygodniowo, jeśli bezpośredni pracownicy nie muszą, oraz mają prawo do tego samego przydziału rocznego urlopu co pracownicy na etacie bezpośrednim.


Pracownicy na pół etatu


Zgodnie z regulacją WTR pracownicy na pół etatu mają prawo do nie mniejszego traktowania co pracownic na pełnym etacie, łącznie z:


· Prawem do takiej samej stawki oraz przydziału urlopu analogicznie obliczanego do odpracowanych godzin, oraz

· Prawem do niewykluczenia z treningu oraz być traktowanym mniej przychylnie.


Pracownicy na nocnej zmianie


Ich czas pracy dobowy jest zredukowany do 8 godzin oraz mają przywilej dostępu do regularnych kontroli lekarskich.


Pracownic młodociani, poniżej 18 roku życia


Regulacja WTR nakazuje by nie pracowali więcej niż 40 godzin tygodniowo, lub maksimum 8 godzin na zmianie oraz mieli co najmniej 2 dni wolne w tygodniu od pracy. Dodatkowo pracownicy ci mają prawo do 30 minut przerwy przy zmianie przekraczającej 4.5 godziny oraz wymóg co najmniej 12 godzin odpoczynku, pomiędzy zmianami.






Treść tego artykułu ma na celu zapewnienie ogólnego przewodnika po temacie. Należy zasięgnąć porady prawnej jeśli doświadczają państwo jakiś problemów w pracy. Konsultację można umówić tutaj . . .


Autor William Slivinsky ParaLegal

27 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page